plen
Dzisiaj 13 sierpnia 2022
18oC
Aktualności

Turniej w Boccię na stadionie miejskim

sobota, 2022-06-11
 

W dniu 9 czerwca 2022 r. na stadionie miejskim w Rejowcu Fabrycznym został zorganizowany turniej w Boccię dla osób niepełnosprawnych, którego organizatorem była Fundacja Rozwoju Rejowca Fabrycznego. W turnieju udział wzięły Warsztaty Terapii Zajęciowej z powiatu chełmskiego i krasnostawskiego: WTZ w Majdanie Zahorodyńskim, WTZ w Sawinie, WTZ w Wojsławicach, WTZ przy Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Chełmie, WTZ przy I.S.O.N. w Chełmie, WTZ przy Krasnostawskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych w Krasnymstawie, a także Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu oraz WTZ w Rejowcu Fabrycznym, który działa przy Fundacji Rozwoju Rejowca Fabrycznego.

 

Boccia to dyscyplina paraolimpijska wywodząca się od włoskiej gry w bule. Gra ta największą popularność zdobyła wśród osób niepełnosprawnych. Ma proste zasady, nie stawia graczom żadnych ograniczeń wiekowych lub sprawnościowych. W grę tą można grać indywidualnie jak i drużynowo. Zawody odbyły się w pięknej scenerii na stadionie miejskim położonym między urokliwymi parkami. Wśród kibiców było liczne grono samorządowców.

Do grania niezbędny jest zestaw do gry, który składa się z 13 bil – 6 niebieskich, 6 czerwonych i 1 białej oraz boisko, które można wykleić na zwykłej plandece. Gra polega na tym, by umieścić kolorowe bile jak najbliżej bili białej. Na podstawie losowania odbywa się rozdanie bil kolorowych. Następnie zawodnik/drużyna, która wylosowała bile czerwone rozpoczyna mecz wyrzucając białą bilę tzw. Jack. Mecz w rozgrywkach indywidualnych składa się z 4 endów, natomiast w drużynowych z 6 endów. Każdy end kończy się w momencie wyrzucenia przez zawodników wszystkich kolorowych bil. Każdy end jest punktowany, a na koniec wyniki endów są sumowane. Wygrywa ten zawodnik/drużyna która po zsumowaniu wyników endów zdobyła więcej punktów.

Fundacja Rozwoju Rejowca Fabrycznego zorganizowała turniej dzięki dofinansowaniu, które pozyskała z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 4000 zł, Powiatu Chełmskiego w kwocie 1800 zł oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 1800 zł.

 

1 2

3 4

5 6

7 8

9