plen
Dzisiaj 29 września 2022
11oC
Aktualności

Moda na recycling w Rejowcu Fabrycznym

poniedziałek, 2022-08-08

Anna Kubisz zaprojektowała niesamowite stylizacje, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym nadali elektroodpadom drugie życie. Wzięli udział w trzeciej edycji akcji edukacyjno - ekologicznej „Moda na recykling” Europejskiej Platformy Recyklingu.

Na terenie pięknie udekorowanej sali gimnastycznej stworzyli marynarkę, kamizelkę, kapelusze, spódnice i torebki z pilotów do telewizorów, kabli, płytek drukowanych, płyt cd, elementów popsutych drukarek, maszyn serwisowych i wielu innych. W wydarzeniu poza dyrekcją i liczną kadrą nauczycielską wziął udział Burmistrz Rejowca Fabrycznego - Stanisław Bodys. Rejowiec Fabryczny jest jedynym miastem z województwa lubelskiego biorącym udział w tegorocznej edycji akcji.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling” realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz. Ekspertka modowa zawitała najpierw do zakładów przetwarzania elektroodpadów, w których wybierała bezpiecznie przetworzone warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko.

W 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i artystyczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo spodobały się uczestnikom. Dlatego postanowiliśmy kontynuować akcję w kolejnych latach. Odwiedziliśmy wiele miast i gmin z terenu całej Polski. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych - mówi

Mikołaj Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Wszelkie działania proekologiczne wspiera samorząd miasta - dodaje Stanisław Bodys burmistrz Rejowca Fabrycznego. Szczególnie ważne jest kształtowanie dobrych nawyków dla segregacji. Młodzi mają tutaj wielką rolę do spełnienia, mogą swoim dobrym przykładem wpływac na dorosłych. W 2022 r. wspólnie z projektantką mody - Anną Kubisz ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Wśród patronów honorowych znalazło się Miasto Rejowiec Fabryczny na czele z Burmistrzem - Stanisławem Bodys. Recyklingowe stylizacje zaprezentują gwiazdy podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu 2022 r. w Warszawie. Wśród znanych osób, które do tej pory wspierały akcję znalazły się: Barbara Kurdej - Szatan, Anna Mucha, Paulina Sykut - Jeżyna, Katarzyna Cichopek, Tamara Gonzalez - Perea, Monika Richardson, Anna Popek, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Bosacka, Marta Wiśniewska, Monika Miller, Ruda z Red Lips, Conrado Moreno, Zygmunt Chajzer i inni. Kto zaprezentuje projekty przygotowane przez dzieci i młodzież z Rejowca Fabrycznego dowiemy się już wkrótce!

 

IMG 7311 IMG 7315 IMG 7316

IMG 7321 IMG 7324 IMG 7326

IMG 7347 IMG 7362 IMG 7384

IMG 7388 IMG 7391 IMG 7476

IMG 7477IMG 7493 IMG 7500

IMG 7518 IMG 7541 IMG 7549

IMG 7565 IMG 7578

 

Recycling w Rejowcu Fabrycznym - film